مجموعه پنج جلدی روش نقد        اثر استاد علی صفایی حائری          انتشارات لیله القدر


آنچه وضعیت فکری امروز من است در این خلاصه می شود که بینش علمی بر اساس تجربه و بینش فلسفی بر اساس استدلال و بینش عرفانی بر اساس شهود همه و همه محتاج بینش دینی هستند همانطور که مذهب به علم در هدف و انگیزه و شکل بندی جهت می دهد، همانطور بر فلسفه و عرفان اثر می گذارد و یقین و شهود این دو را راه می برد.

من در حالی که برای این سه حرمتشان را قایل هستم محدودیتشان را نیز باور کرده ام. و این است که به وحی روی آورده ام.


علی صفایی حائری مصداق بارز ترکیب لغوی "نابغه قرن" برای من است. حداقل میان برهوت نوآوری و شکوفایی حوزه و دانشگاه امروزمان مجموعه آثار استاد روزنی ست برای تنفس و مجموعه روش نقد با منطقی بیطرفانه و منصف به مصاف مکتب ها و آرمانها می رود تا دست آخر به خواننده سنگ محکی ارایه کند تا او بتواند میان هجمه ی افکار و عقاید رنگارنگ امروز راه را پیدا کند.

+ نوشته شده در سه شنبه 13 اردیبهشت1390ساعت 8:7 PM توسط حسین |

صد دقیقه تا بهشت

کتاب صد دقیقه تا بهشت       به کوشش مجید تولایی

منشور رفتار سیاسی - اخلاقی را امروز بیش از هر روز دیگری نیاز داریم همه. (خواهشا چشمانتان از حدقه بیرون نزند درست شنیدید! سیاسی-اخلاقی! )

گزیده ای از این کتاب

مرد انگلیسی گفت «شما خیلی غیر واقع بینانه با مسائل برخورد می‌کنید. این طور جلو بروید تحریم می‌شوید». بهشتی گفت «انقلاب ما انقلاب آرمان‌ها است نه تسلیم به واقعیت‌ها. همان نان و پنیر برایمان کافی است».

+ نوشته شده در دوشنبه 13 دی1389ساعت 8:6 PM توسط حسین |

"تاریخ را انسان ها می سازند این انسان ها دارای هویت و پیوندهای فردی خانوادگی اند و این پیوندها معمولا در گذشته و آینده تسلسل و دوام دارد."

شستشوی حافظه ی تاریخی ملت ها امری ست که مثل هزار و یک درد دیگر که بدان مبتلاییم دارد بیخبر و بیصدا بنیان های ملی فرهنگی مذهبی مان را از ریشه میزند و ما به خاطر آنکه حوصله ی کتاب خواندن نداریم ترجیح میدهیم حرفهای جویده شده ی عده ای را در دهان بگذاریم و زحمت ورق زدن کتاب را به جان نخریم. این میشود که یک گپ چند هزار ساله میان من و شمای عصر حاضر با مثلا دوران صفویه که فقط هشت نه نسل از آن میگذرد افتاده است  به طوری که احساس میکنیم این قصه ها افسانه ای بیش نبوده اند و قصه های عصر قجر با قصه های عصر هجر زیاد از لحاظ فاصله ی زمانی برایمان تفاوتی نمیکند!

جمله ی اول را دوباره بخوانید.

عبدالله شهبازی پژوهشگر و تاریخ دان معاصر درباره ی قوم یهود و ساز و کار های اجتماعی و قومی و مذهبی آن و اصل و اساس پیدایش این قوم از زمان یعقوب پیامبر تا کنون و روابط این قوم طی سده های متمادی با ملل و امپراطوری ها ی مختلف از روم تا ایران تا کشورهای سوریه و عراق و عربستان و ایتالیا و هلند و غیره و غیره...پژوهشی درخور توجه انجام داده و بررسی تاثیرات حوادث گوناگون تاریخی بر فرآیند شکل گیری فرقه یهود از استعمار انگلیس ها در هند گرفته تا تغییر شاهان ایرانی یکی پس از دیگری و در کل بررسی فرآیند به وجود آمدن نظام ثروتمند و قدرمتند یهودی کنونی که دنیا را و همه ی معادلات آن را اداره میکند را هم در این مجموعه گنجانده است. این پژوهش بی نظیر در پنج جلد منتشر شده و جواب بسیاری سوالات من یکی رو تا الان داده و به تبع به خواندن نظرات دیگر مکاتب در این باره هم مشتاق کرده.

 تا قبل از خوندن این کتاب همیشه تاریخ خونی من رو یاد خمیازه و و قلنج! مینداخت. اما این قوم یهود اعجوبه ای هستند برای خودشون!

 

زرسالاران یهودی و پارسی

نویسنده:    عبدالله شهبازی    / انتشارت: موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی

این کتاب در سال ۱۳۸۵ بعنوان "کتاب سال" برگزیده شد.

+ نوشته شده در یکشنبه 19 اردیبهشت1389ساعت 10:1 AM توسط حسین |

 

آمارها نشون میده که کتابِ "خون" عزیزان وبلاگی بسیار بالا رفته اما متاسفانه از بروزش در وبلاگستان زیاد خبری نیست. و رفقا "رو" نمیکنند!! به خاطر همین سومین برنامه معرفی کتابهای خوندنی رو اینجا بر پا میکنیم تا مثل دفعه قبل و دفعه ی قبل تر بانی خیری شده باشیم برای معرفی کردن مصحف های برگزیده ی دوستان فرهیخته ی وبلاگستان به دوستان دیگر فرهیخته ی وبلاگستان.

پس به طور واضح تر باید بگم که خواهشمون از شمایی که اینجا رو می خونی یا از اینجا رد میشی اینه که همت کنی و یه کتاب واقعا بدرد بخور که خودت استفاده و حالاتش رو بردی٬ اینجا معرفی کنی تا من و بقیه به لیست خرید کتابای نخونده و واجب القرائه ی خودمون اضافه ش کنیم و بعدن با خوندن هر جمله و کیفور شدنمون به جون شمای معرف دعا کنیم.

به نظرم غیر از شناسه های کتاب مثل عنوان ٬ نویسنده ٬ مترجم ٬ و ناشر٬  نظر شخصی هر فرد هم در مورد کتاب یعنی "یکی دو خط معرفی اجمالی" یا حداقل حسی که از خوندن اون کتاب داشتید لازم و ضروریه.  (فرق معرفی کردن کتاب به یک دوست٬  و دیدن جلد خوش آب و رنگ یک کتاب روی پیشخون ٬ همه ش توی همین چندجمله ای هستش که از دوستت در باره اون کتاب میشنوی و همچنین نوع کلماتی که دوستت برای ابراز نظرش و حسش برای معرفی کتاب به تو ٬ استفاده می کنه)

تذکر: حداکثر سه کتاب معرفی شود.

 


 

معرف: زهرا

 

مجموعه‏ی 4جلدی ِ گفتارها و جلسات ِ حاج محمد اسماعیل ِ دولابی  /   انتشارات : محبت

توضیح: باید اهل ِ دل باشی و بپذیری، که دین چیزی غیر از «محبت» نیست. باید بپذیری که معرفت پله‏ی اول نیست... باید اهل ِ دل باشی تا لذت ببری...

 

 

۲: من یک پسر بد بودم   /   نویسنده:رسول یونان   /   انتشارات: افکار

توضیح: یک دختر ِ بد وقتی نوشته های یک پسر ِ بد را میخواند میتواند کلی کیفور شود. اگر اهل ِ خواندن ِ نوشته های کوتاه کوتاه، اما تکان دهنده هستید، پیشنهادش میکنم


معرف : حوا

 

 

آتش بدون دود   /  نویسنده:  نادر ابراهیمی   /  انتشارات : روزبهان

توضیح: این داستان بهترین داستان در سی سال بعد انقلاب معرفی شده و هفت جلده و جلد اولش یک افسانه ی عاشقانه از ترکمنه با دوشخصیت اصلی گالان و سولماز وشش جلد دیگه ی کتاب می ره سراغ النی اقویلر که یک شخصیت واقعی است و یک زندانی سیاسی و اونقدر قابل احترام و سنگین که نمی تونی بیشتر از چند صفحه ی کتاب رو در روز دوم بیاری خلاصه کنم که خیلی شخصیت این ائم روت تاثیر می ذاره و راحت تر جو زده ات می کنه
با یه عالم جمله ی نغز و خفن که کلی از خونشون کیفور می شی و کیف می کنی

 

 

2. مردی در تبعید ابدی (زندگینامه ی ملاصدرا )   /   نویسنده:  نادرابراهیمی

توضیح: در مورد زندگی ملاصدراست و کلی کیف می کنی وقتی ورقش می زنی و می خونیش ، روایت فوق العاده از یک ادم فوق العاده و خلاصه کنم می فهمی چه ادم توپی بوده این ملاصدرا

 

 

۳ سه دیدار با مردی که از ماورای ذهن ما میآمد   / نویسنده: نادر ابراهیمی  

توضیح: در مورد زندگی امام خمینیه و کم کمش که می خونی می فهمی خمینی هم بعله
و به نظر من نادر روایت هاش قوی تر از نوشته هاش است در نتیجه به همه ی کسانی که کتاب های دیگه ش رو خوندن و خوششون نیومده پیشنهاد می کنم این کتاب ها رو بخونن (راستش منم از بقیه ی کتاب های نادر خوشم نمی یومد )معرف :وحشــــىــــىـــــی

 

سمفونی مردگان   /   نویسنده: عباس معروفی  /   انتشارات : ققنوس

توضیح:داستانش خیلی پیچیده س اونقد که چن بار حین خوندنش به خودم استراحت دادم!

 

سارا پارسی گفت: در مورد سمفوني مردگان اضافه كنم كه اين رمان كه از تكنيك آيينه ذهني استفاده كرده است از نظر تكنيكي، انسجام و جذابيت بهترين رمان ايراني است كه من در 10 سال اخير خواندم.


معرف : م. بصیر

 

 ۱. قلعه حیوانات   /   نویسنده: جورج اورول   /  مترجم: امیر امیرشاهی   / انتشارات : جامی

 

توضیح:داستان یک سری حیوان هست که تو مزرعه ادمها علیه ادمها قیام میکنند و قانون اساسی تشکیل میدهند و.....سر آخر از آنجایی که همه ی انقلاب های دنیا محکوم به انحراف هستند استحمار..استبداد و... نصیب حیواناتی میشه که برای ازادی قیام کرده بودند!!

 

 

۲.مجموعه اشعار   /    نویسنده: حمید مصدق    /   انتشارات : نگاه

توضیح: اشعار پر احساس این شاعر که اخیر مثله اینکه توسط بسیاری از خوانندگان موسیقی مورد لطف قرار گرفته...
نمونه ای ازین اشعار:
گاه می اندیشم
خبر مرگ مرا با تو چه کسی می گوید؟
آن زمان که خبر مرگ مرا
از کسی می شنوی..روی تو را
کاشکی میدیدم
شانه بالا زدنت را
-بی قید-
و تکان دادن دستت که
-مهم نیست زیاد-
و تکان دادن سرت را که
- عجیب عاقبت مرد؟
افسوس
کاشکی میدیدم
من به خود میگویم:
چه کسی باور کرد
جنگل جان مرا
آتش عشق تو خاکستر کرد؟


معرف: سارا پارسی

 

EQ چيست و چرا بهتر از IQ است؟   /    نویسنده:  تراويس برادبري   /    مترجم : بهمن ابراهيمي

توضیح:كتاب باريك و كوچكي است كه امكان ندارد بتواني حدس بزني بعد از خواندنش چقدر ياد گرفته اي و داري تغيير مي كني. يك كتاب روانكاوانه است كه زبان ساده و تمركز فوق العاده اش بر يك مطلب به شدت جذابش كرده است. من فكر مي كنم خواندنش براي همه مفيد است.

 

 


معرف: آدم

 

معراج السعاده    /   نویسنده : ملا احمد نراقی

توضیح: این کتاب کتابی ست که دفعه ی قبل هم توصیه کردم. اما به این دلیل که فک میکنم خوندنش بر هر کسی "واجبه" این بار هم به اون هایی که چرایی احکام دین و چگونگی پرورش دادن گوهر نفس خودشون براشون سواله و این سوالات بیشمار رو با تنبلی و کسالت رد نمی کنند٬ توصیه میکنم.

 

 

۲.هشت رساله سهروردی    /   مولف : استاد کاظم محمدی   /    اتشارات : نجم کبری

تا به امروز از میون کتابهایی که خوندم مطمئنن هرکسی از بهترینشون بپرسه همین رسالات شیخ اشراق رو نام می برم و از میون اونها "رساله فی الحقیقه العشق". همین قدر از این کتاب بس که هرچه گشتم ندونستم کدوم پاراگرافش رو اینجا بگذارم که در حق باقی خطوط مطهر و مقدس کتاب اجحاف نکرده باشم!

 


۳. قلعه مالویل    /   نویسنده: روبر مرل   /    مترجم: محمد قاضی   /   انتشارات: نیلوفر

توضیح: اول که باید بگم این چن ساله که ممنوع الچاپ شده! به این راحتی ها گیرتون نمیاد. :-)  دوم اینکه داستان محشره و اگه گرفتین دست زمین انداختنش با خودتون نیس(منم چن شب بیخوابی کشیدم!) سوم اینکه با جنبه باشید و اگه خوندینش تفکر کاملا سکولار نویسنده که به طرز فجیعی توی ذهن خواننده می خزونه! تسخیرتون نکنه پس فردا نگین "آدم" ما رو سکولار کرد! گفته باشم. جدای از تفکر نویسنده رمان بسیار گیرا و محشری ست. اگه پیداش کنید!


معرف: قدیس

 

مادام بواری    /   نویسنده: گوستاوفلوبر   /   مترجم: محمد قاضی   /   انتشارات: مجبد

توضیح: داستان زنی که در رویای اشرافیت به ورطه نیستی می افته

 

 

۲.رویای بابل   /   نویسنده: ریچارد براتیگان   /   مترجم: پیام یزدانجو   / انتشارات: چشمه

توضیح: برای براتیگان خوان ها "رویای بابل" مثل بقیه کتاب هاش دغدغه مرگ + داستان پلیسی نوشته ریچارد براتیگان

 

 

۳. هیولا    /   نویسنده: پل استر   /    مترجم: خجسته کیهان   /   انتشارات: افق

توضیح: کلا کتاب های استر تنهایی و سردرگمی انسان عصر مدرن را به تصویر می کشه


 معرف: مترسک

 

هارون الرشید و شب سرخ بغداد   /   نویسنده:خسرو معتضد   /   انتشارات زرین


توضیح: به کسایی که به خوندن کتاب‌های تاریخی علاقه دارن توصیه می‌کنم این کتاب رو حتمن بخونن. صحنه‌پردازی‌های جالبی داره.

 


بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم   /   نویسنده:نادر ابراهیمی   /    انتشارات روزبهان


نثر فوق‌العاده‌ای داره این کتاب.طوری که می‌تونی بارها بخونیش و هربار هم از خوندنش لذت ببری


معرف : لی لا

پرنده ی خارزار   /    نویسنده: کالین مک کالو   / مترجم: مهدی غبرایی    /   انتشارات: نیلوفر

بدون توضیح!

 


۲. کافه پیانو   /   نویسنده: فرهاد جعفری   /

بدون توضیح!

 


۳. راز فال ورق    /   نویسنده: یوستین گوردر   /    مترجم: عباس مخبر   / انتشارات: مرکز

 

بدون توضیح!


معرف : آیلار

 در قند هندوانه    /   نویسنده: ریچارد براتیگان   /    مترجم: مهدی نوید    /   انتشارات: چشمه

بدون توضیح!


 

 معرف: سارینا

 

دوزخیان روی زمین   /   نویسنده:  فرانتس فانون   /   مترجم: دکتر علی شریعتی

فرانتس فانون

توضیح: این کتاب درباره ی انقلاب الجزایر و به نوعی گریز از یه تفکر غالب غربیه که شاید خودش حرکتی باشه به طرف استقلال همه جانبه ی اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی و ... و گریز از استعمار یعنی وجه اشتراک همه ی انقلابها.
به زعم مترجم "بیان علمی یک حرکت انقلابی" شاید چون نویسنده نه فقط به عنوان یه شهروند عادی یا یک متفکر و نویسنده بلکه از دیدگاه جامعه شناسی به طرح موضوع پرداخته.


 معرف: دگمیسینیشن

 

 مانولیتو    /    نویسنده: الویرا لیندو    /   مترجم: فرزانه مهری   /   انتشارات: آفرینگان

 

توضیح: یک کتاب داستان 7 جلدی که مخصوص بچه ها نوشته شده اما من فکر میکنم مثل انیمیشن های جدید التاسیس باشه یعنی برای بچه ها ساخته میشن بزرگتر ها بیشتر لذت میبرن به جان تو! لا اقل خودت برو بخون اگر حتی یک قسمتشو بخونی قول میدم تا آخرش میری!


 معرف:نسرین

 

رنج های شیطان    /    نویسنده ماری کورلی    /    مترجم :هادی عادلپور    /     انتشارات: کوشش

 توضیح: داستان درباره ی مردی فقیر است که پولدار میشود ولی ...

 


معرف: زهرا

ویران می آیی   /   نويسنده: حسين سناپور   /   انتشارات: چشمهتوضیح: نمی خوام توضیحات مسخره ای که پشت جلد بود و اینجا بنویسم! فقط بخوانید و به فصل نام تو گنج من است که رسیدید! به سلیقه ام آفرین بگید! چون من این فصل و دوست می دارم بسیار!

 ۲. من دانای کل هستم!   /   نویسنده: مصطفی مستور   /    انتشارات: ققنوس
توضیح: من کاری به کار انهایی که می گویند مستور تکراری شده ندارم! راستش بیشتر محض خاطر مریم و جمله ی پسرک در و ما ادریک ما مریم؟ پیشنهادش دادم.
"و من حتی/که دیری است/ایمان آورده ام_بی دلیل_/به چشمانت


معرف : مسعود

" لیست کتاب "

 


معرف: وحید

 

راهی به رهایی (جستارهایی در باب عقلانیت و معنویت) / نویسنده:مصطفی ملکیان /انتشارات:نگاه معاصر
 
 
 
 
 
 
.خرنامه (منطق الحمار) / نویسنده : محمد حسن خان اعتماد السلطنه / انتشارات : كتاب پنجره - تهران

 
 
 
 
۳.یکی هیچ کس صد هزار   /   نویسنده: لوئيجي پيراندلو    / انتشارات: علوم فرهنگی
 


 


 

+ نوشته شده در دوشنبه 20 مهر1388ساعت 12:49 PM توسط حسین |

از اونجایی که نمایشگاه کتاب تهران نزدیکه و نیاز به معرفی کتاب این روزا بیشتر احساس میشه فکر کردم خوبه که برای بار دوم این برنامه رو اینجا پیاده کنیم که هر کسی گذرش به اینجا می افته ٬ لذت ورق زدن کتابهایی که به نظرش ارزش ورق زدن رو دارند- اعم از رمان و غیر رمان-رو با بقیه قسمت کنه.

پس به طور واضح تر باید بگم که خواهشمون از شمایی که اینجا رو می خونی یا از اینجا رد میشی اینه که همت کنی و یه کتاب واقعا بدرد بخور که خودت استفاده و حالاتش رو بردی٬ اینجا معرفی کنی تا من و بقیه به لیست خرید کتابای نخونده و واجب القرائه ی خودمون اضافه ش کنیم و بعدن با خوندن هر جمله و کیفور شدنمون به جون شمای معرف دعا کنیم.

به نظرم غیر از شناسه های کتاب مثل عنوان ٬ نویسنده ٬ مترجم ٬ و ناشر٬  نظر شخصی هر فرد در مورد کتاب یعنی یکی دو خطی معرفی اجمالی یا حداقل حسی که از خوندن اون کتاب داشتید لازم و ضروریه.

 فرق معرفی کردن کتاب به یک دوست و دیدن جلد خوش آب و رنگ یک کتاب روی پیشخون ٬ همه ش توی همین چندجمله ای هستش که از دوستت در باره اون کتاب میشنوی و همچنین نوع کلماتی که برای ابراز نظرش و حسش برای معرفی کتاب به تو ٬ استفاده می کنه.

دعا به جون معرف (1)

(فقط کافیه موارد مذکور رو در قسمت نظرات وارد کنید) 

حداکثر سه کتاب مورد نظر خودتون رو اینجا اعلام کنید بی زحمت.


 

معرف: آقا بهروز

 

۱.آمده بودم با دخترم چای بخورم  (+)

نویسنده: شیوا ارسطویی / نشر مرکز

بدون توضیح

 

۲.هشتاد سال داستان کوتاه (در دو جلد) /

انتخاب و بررسی: حسین میرعابدینی / .نشر کتاب خورشید.

بدون توضیح

 


معرف: بازمانده

 

داستان سیستان

نویسنده:رضا امیر خوانی / انتشارات:  طه

فکر میکنم کتابهای امیرخانی نیازی به توضیح نداره!


معرف: آدم

 

معراج السعاده (+)

 اثر ملا احمد نراقی /  انتشارات:  وحدت بخش

 

. . .شرافت هر علمی به شرافت موضوع  آن است . و موضوع علم اخلاق نفس ناطقه انسانیه است٬ که اشرف انواع کائنات و افضل طوایف ممکنات است و به واسطه این علم از حضیض مرتبه بهائم به اوج عالم ملائکه عروج می نماید. . ..

به نظرم  که به زبانی شیرین تر از زبان این کتاب نمی شه نفس آدمی رو بهش شناسوند. . .

 

نوای اسرار آمیز

نویسنده : اریک امانوئل اشمیت  / مترجم: شهلا حائری  / انتشارات:  قطره

(نمایشنامه) که سراسر داستان توی خونه ی یک نویسنده ی معروف اتفاق می افته که درجزیره ای دورافتاده زندگی می کنه و در  پی ملاقات با یک خبرنگار پرده از راز چندین ساله ی زندگی نویسنده برداشته می شه
معرف: یکی از میان قدیسین

 

۱. مون پالاس

  نویسنده:  پل استر/ ترجمه : لیلا نصیری ها  / انتشارات:  افق

 

۲.  تیمبوکتو

نویسنده:   پل استر  /  ترجمه :شهرزاد لولاچی  / انتشارات افق
 

 

۳ . خنده در تاریکی

نویسنده:  ناباکوف / مترجم : امید نیک فرجام / انتشارات : مروارید


 معرف: سارا پارسی

 

 ۱. تذکره الاولیا

اثر : عطار

 

 

۲.جهان هولو گرافیک

نویسنده: مایکل تالبوت  / ترجمه : داریوش مهرجویی  / انتشارات : هرمس

درباره آفرینش جهان و ارتباط ما و ماورائ الطبیعه هست به نوعی!

 

 

۳. صفر

نویسنده : دکتر مسعود ناصری / انتشارات : مثلث

درباره آفرینش جهان و ارتباط ما و ماورائ الطبیعه هست  اینم به نوعی!


معرف: سوسک سفید

 

دنیای سوفی


انتشارات نیلوفر  /  نویسنده یوستین گردر / ترجمه حسن کامشاد

تاریخ فلسفه به زبان داستانی و ساده اما عمیق و شیرین همراه با تحلیلمعرف: روانپریش

 

سالهای ابری

نویسنده:  علی اشرف درویشیان.

 رمانیه که از زبان یک کودک خردسال شروع میشه و جریان آرام شکل گیری افکار سیاسی در ذهنش رو قلم میزنه. رمان بسیار لطیف و دلچسب هست و در ایجاد هم ذات پنداری با شخصیت های داستان موفقه. با توجه با اعمال شدید سا.نسور در سالهای اخیر ترجیحا از چاپ قدیم ( مثلا انتشارات اسپرک سال 1370 ) استفاده کنید و لذت ببرید. (گویا رمان از 4 جلد به 1 یا 2 جلد تقلیل یافته!)


 

 

۲. جسدهای شیشه ای

نویسنده:  مسعود کیمیایی ٬ جمشید ارجمند  /  انتشارات : ورجاوند

رمانیه که هیچ نوع پایانی براش متصور نیست. ولی این تنها خصیصهء این کتاب نیست. چون خوندنش برای بار دوم و سوم هم دلچسبه.معرف: آقا وحید

 

157 رمان منتخب متقدین pdf

 

 

۱.  قران نماد حيات معقول

اثر : علامه ي( دوست داشتني من)   علامه جعفري /   انتشارات :  كرامت

 

 

۲.نقد عقل مدرن.

نویسنده:  رامين جهانبگلو /  نشر فرزان روز

نقد عقل مدرن مجموعه دو جلدیه مصاحبه اس با 40 نفر از بزرگان معاصر دنیا از کشورهای مختلف در بابهای ادبیات و سیاست و فرهنگ و اخلاق و هنر.... از زندگی خود اونها شروع میکنه و به سوالهای ریشه ای تر از مقوله هایی که نام بردم میرسه.. با هرکی در حیطه ی کار خودش.... دوسش دارم از این بابت که دیدگاه کلی آدمهای متفکری از کشورهای مختلف و فرهنگ های مختلف رو طرح میکنه....

 

 

۳. آتش بدون دود

نویسنده : نادر ابراهيمی

 اين كتاب هفت جلدي البته با جيبهاي دانشجويي نمي خوره ولي ارزش خوندن رو به شدت داره....ديوانه كننده ست!!

  آتش بدون دود از يه افسانه ي تركمن شروع ميشه و ميرسه به دوره مبارزات انقلابي زمان شاه.... مسحور كننده اس...!

 


 معرف: دلشده

 

 چهار زندان انسان

نويسنده: دکتر علی شریعتی /  انتشارات: حقایق اسلامی مشهد

در یک نوشته کوتاه تز چهار گونه جبری که بر انسان حاکم است : ماتریالیسم، طبیعت گرائی ، سوسیالیسم و بیولوژیسم و سر انجام به انسانی تبدیل شدن که از این چهار جبر آزاد است را مورد بحث قرار می دهد.

 

 

۲. در سینه ات نهنگی میتپد


نویسنده: عرفان نظر آهاری
مجموعهٔ چند داستان کوتاه, اما خیلی‌ زیبا

 


معرف: سارینا

 

۱. با خالق هستی

نویسنده: جی پی واسوانی  /  مترجم : فریبا مقدم  /   انتشارات: حمیدا

به خود مذهب و وجود خداوند به صورت کلی پرداخته و به صورت خیلی ساده و روون رابطه ی خداوند و بنده ها رو بررسی کرده نه فقط از دیدگاه اسلام!

 

 

۲. برای آن به سوی تو می آیم

نویسنده: جی پی واسوانی  / مترجم : فریبا مقدم  /  انتشارات : دایره

 

 

۳. مجموعه کتابهای شما عظیم تر از آنی هستید که می اندیشید 

نویسنده:  مسعود لعلی /  انتشارات : بهار سبز

 


 معرف : یک زن

 

۱. بار هستی

نویسنده: میلان کوندرا  /ترجمه پرویز همایون  /  انتشاترات : قطره   

یک رمان عشقی فلسفی هست و هر که این کتاب رو بخونه حتما دنبال کارهای دیگر میلان کوندرا می ره مطالعه می کنه
 

 


۲. خاطرات پس از مرگ براس کوباس

نویسنده: ماساشا دو د آسیس   /  انتشارات : مروارید /

خاطرات پس از مرگ، بعد از انتشار به زبان انگلیسی در شمار صد رمان بزرگ جهان جای گرفت و نویسنده‏ی آن امروزبزرگترین نویسنده‏ی آمریکای لاتین در قرن نوزدهم و به عقیده‏ی برخی منتقدان، مثل سوزان سونتاگ، بزرگترین‏نویسنده‏ی این قاره در دو قرن اخیر به شمار می‏رود.

 

 

۳. ای کاش گل سرخ نبود

نویسنده : منیژه آرمین /   انتشارات : سوره مهر

در مورد زندگی یک زن نوشته شده خیلی درام هستش و خیلی با احساس نوشته شده


 معرف: کلاسیک

 

رویاهایت را به من بگو

مولف : سیدنی شلدون  /  مترجم : هادی عادل پور  /   انتشارات :  کوشش

من کلا رمانای سیدنی شلدون رو به تموم رمانهای تینیجری ترجیح می دم...
رویاهایت را به من بگو... این کتاب تیریپش کلا جنایی ایناست ! اگه کسی نو جوون باشه بیشتر می پسنده!


معرف: گوریل فهیم

 

اتوبوس پیر

ریچارد براتیگان  / ترجمه : علیرضا طاهری عراقی /  انتشارات : مرکز


معرف :حوا

 

۱.  هزار خورشید تابان

 نویسنده: خالد حسینی  / انتشارات: ثالث

این کتاب فوق العاده است وضعیت زن ها ی افغانیو تشریح می کنه یه رمان فوق العاده است

 

۲. امینه

 نویسنده:  مسعو.د بهنو.د  /  انتشارات : علم

 این کتاب در مورد قاجاریه است و همه ی حوادث قاجارو ربط می ده به یه زن شیر دل به اسم امینه .

 

 

 

۳.من هشتمین نفر آن هفت نفرم

نویسنده : عرفان نظر اهاری

 یه سری داستان کوتاهه ....


معرف: سانتاییه

 

۱.  کیمیای سعادت  (+)

اثر امام محمد غزالی

 

۲.سفر به خاک یونان  ( گزارش به خاک یونان عریضه به ال گرکو )

نویسنده: نیکوس کازانتزاکیس /  مترجم: صالح حسینی  /  انتشارات : نیلوفر

کازانتزاکیس یکی از بزرگان ادبی یونان است.رمان ونمایشنامه هایی نیز نوشته است.تنها نوشتن می توانسته است اورا کمی آرام کند(به گفته ی خودش).

 

275روز بازرگان

نویسنده: مسعو.د بهنود  /  انتشارات : علم


معرف: آقا مسعود

 

گور به گور

نویسنده:  ویلیام فاکنر   /   ترجمه:  نجف دریا بندری /   انتشارات:  چشمه.

روایت جذاب و خرتوخری(شیر تو شیر) که شیرینه. معرف: نیکزاد

 

کجا ممکن است پیدایش کنم

 نویسنده:  هاروکی موراکامی  /  ترجمه:   بزرگمهر شرف الدین  /  انتشارات: چشمه

 اثر این نویسنده ژاپنی را پیشنهاد میکنم. که شامل چند داستان کوتاه هست


معرف: باران سپید


۱. ترس و لرز

نویسنده:  سورن کی یرکگارد  /مترجم: دکتر سید محسن فاطمی  /  انشارات: حوزه هنری۲.اکثریت های خاموش

نویسنده:  ژان بودریار  / مترجم: پیام یزدانجو  /  نشر مرکز

 

 

1984

 نویسنده: جورج اورول  /  مترجم: صالح حسینی  /   انتشارات: نیلوفرمعرف: نیک آیین

 


1- رگتایم

نویسنده: ای ال دکتروف  /   مترجم:  نجف دریابندری  /  انتشارات:  خوارزمی

 اگر می خوای ببینی تندنویسی یعنی چی؟(به خصوص در زمینه ریتم و تمپو) این کتاب رو بهت پیشنهاد می دم.

 


2- سلاخ خانه شماره پنج

نویسنده: کورت ونه گات  /  مترجم: علی اصغر بهرامی  /  انتشارات: روشنگران و مطالعات زنان

 درباره یه سرباز امریکاییه که اسیر آلمانیاس تو یه قرارگاهی تو درسدن و شاهد اینه که بمباران متفقین(نیروهای خودی یعنی) چطور قدیمی ترین معماری آلمان رو با خاک یکسان می کنه.

 


3- جای خالی سلوچ

محمود دولت ابادی

 درباره یه آقاییه به اسم سلوچ که حالا نیست. چون نیست جای خالیش هست ولی.


 


معرف: سوت دسته دار

 

دست دعا چشم امید (دریافتی از مناجات خمس عشره)

 نویسنده: سید مهدی شجاعی  / انتشارات:  کتاب نیستان


نویسنده کتاب دریافت خودشو از صحیفه ی سجادیه  به فارسی نوشته خیلی کوتاه و قشنگ...

 

 شکوای سبز 1

 شکوای سبز 2

 نویسنده: سید مهدی شجاعی  /  انتشارات: کتاب نیستان

 عاشقانه.... تنها وصفیه که براشون میشه کرد

((کاش می دانستم جای تو کجاست ؟کاش می دانستم که کدامین زمین! کدامین خاک! جای پای توست....چه سخت است بر من که همه را ببینم جز تو.چه دشوار است بر من که هیچ ترنّمی، صدایی، نجوایی از تو نشنوم. . .))


 


 معرف: شازده سید کوچولو

 

بی وتن

نویسنده: رضا امیرخانی /   نشر ِ علم

 

مجموعه زرسالاران یهودی و پارسی  ( 6 جلد.)

 نویسنده:  مورخ برجسته عبدالله شهبازی  / انتشارات:  مرکز پژوهش ها و مطالعات سیاسی


این مجموعه به تاثیر زرسالاری و اولیگارشی یهودی در مقاطع گوناگون تاریخ ... از آغاز استعمار ماورائ البحار و هند شرقی تا ورود و بروز در کودتای 28 مرداد و جریانات گوناگون می پردازد.
وبا  نثری به عنوان تاریخ خوانی به جریانات جالب و خواندنی و عبرت آموزی می پردازد.


معرف: بیگانه

 

دخمه

نویسنده:ژوزه ساراماگو     / مترجم: کیومرث پارسای  /  ناشر: روزگار

اکثرا ساراماگو رو با کوری می شناسن . اما "دخمه " با تم تقریبا فلسفی که تمثیل غار افلاطون رو هم به تصویر می کشه فکر می کنم پیشنهاد خوبی برای خوندن از این نویسنده ی بزرگ باشه .

 


معرف: دکتر پرتقالی

 

۱. کافه زیر دریا

نویسنده:  استفانو بنی

 

۲.  مارگریتا دلچه ویتا

 نویسنده:  استفانو بنی

 

۳. سوداگری در ساخت و ساز

 ایتالو کالوینو /  مترجم: مژگان مهرگان  /  انتشارات : کتاب خورشید


 معرف: سحر

۱.  آن سالها

نویسنده: محمد جعفر یاحقی .

. این کتاب قسمتی از زندگینامه ی دکتر یاحقی به قلم خودش هست. توصیفات بسیار زیبایی در این کتاب دیدم! حقیقتا از خوندنش لذت بردم.

 

۲. چند نامه به شاعری جوان

نویسنده: راینر ماریا ریلکه .

 این کتاب مجموعه ای از نامه های ریلکه به شاعری جوان هست. کتابی خواندنی و به یاد ماندنی ست.


 ۳.  پیامبر و دیوانه

نویسنده:  جبران خلیل جبران  /  ترجمه ی: نجف دریا بندری /   انتشارات:  کارنامه .

کتاب های جبران هم که نیازی به توضیح ندارهمعرف: زمان بازیافته

 

۱. داستان دو شهر

 نویسنده: چارلز دیکنز   /  مترجم: مهرداد نبیلی /  انتشارات: فرزان روز

 
۲. دلقک

 نویسنده: ویکتور هوگو


 

۳. مردی که می خندد

نویسنده:  ویکتور هوگو

(خیلی تاکید می شود)


+ نوشته شده در دوشنبه 14 اردیبهشت1388ساعت 6:35 AM توسط حسین |

برای من که همیشه تنم میخاریده که نفعم به کسی برسه الان همینطوری بی خاصیت طی کردن یه کم خارش آوره.از این رو گفتم شاید اینجا بشه مسبب خیر شد و باز از این رو تصمیم گرفتم که خواهش کنم حداقل ماهی یک بار این برنامه رو بذاریم که شمایی که اینجا رو می خونی یا از اینجا رد میشی بدون هیچ مناسبتی همت کنی و یه کتاب واقعا بدرد بخور که خودت استفاده و حالاتش رو بردی رو اینجا معرفی کنی تا ما و بقیه به لیست کتابای نخونده و واجب القرائه ی خودمون اضافه ش کنیم و بعدن با خوندن هر جمله و کیفور شدنمون به جون شمای معرف دعا کنیم.

 

 پ.ن۱: هرچند شاید کار تکراری ای باشه

پ.ن.۲: به نظرم اسم کتاب و نویسنده و انتشاراتش "لازم" و  یکی دوخطی درباره ی کتاب و شابک اون کافی باشه اگر عکس از جلد یا نویسنده هم داشتید که فبهالمطلوب.(البته اگر رمان هستش خواهشا آخر داستان و یا اونچیزایی رو که نباید در مورد داستان لو بدید رو لو ندیدن یه وقت!)

 


معرف:  آقا وحید

"زندگی بدون تزویر، راهی به سوی بالا" / نویسنده:  الکساندر  سولژنیتسن/ ترجمه : دکتر روشن وزیری، مجموع چند مقاله از سولژنیتسین  /    انتشارات فرزان،

برچسب اگه به کتاب بزنم این طوری میشه: سیاسی، اجتماعی، بررسی وضعیت جهان، شوروی و غرب.
به شدت عمیق و دوست داشتنی و در عین حال روون و عامی...

سولژنیتسین همین سال 2008 از دنیا رفت، با 90 سال، زندانی سیاسی دوران جنگ و بعد از جنگ دوم جهانی شوروی، نوبل ادبیات 1970، و کلی دوست و دشمن تو دنیای شوروی و غرب....  نقد دیکتاتوری استالین و شیوه های حکومتی که الان هم تو دنیا زیاد دیده میشه رو خیلی با جزئیات شرح میده انگار نشستی داری با یه آدم معمولی در مورد اجتماع خودت حرف میزنی... روون بودنش و قلنبه سلنبه حرف نزدنش دوست داشتنیه...

 

 


معرف: حوا

کلیدر   /      نویسنده:  محمود دولت آبادی

 

جای خالی سلوچ  /   نویسنده: محمود دولت آبادی

 

 

بادبادک باز                هزار خورشید تابان


معرف: یکی از میان قدیسین

 

مرکور  /   امیلی نوتومب /    ترجمه موگه رازانی/     نشر کتاب نادر

 

سمفونی مردگان/   نویسنده: عباس معروفی /      نشر ققنوسمعرف:  نیک آیین

خداحافظ گری کوپر/نویسنده: رومن گاری  /     ترجمه :  سروش حبیبی  /  انتشارات نیلوفر 

 زندگی در پیش رو/  نویسنده: رومن گاری /     ترجمه : لیلی گلستان.   /  انتشارات نیلوفر

میعاد در سپیده دم/  نویسنده: رومن گاری /   ترجمه : مهدی غبرایی.   

 

 رگتایم            نویسنده:  ای.ال.دکترف /   ترجمه: نجف دریابندری    /       انتشارات خوارزمی.

 

از رگتایم تا بیلی باتگیت نقد و بررسی دو کتاب (خوابگرد)بیلی باتگیت     نویسنده:  ای.ال.دکترف /   ترجمه: نجف دریابندری    /       انتشارات خوارزمی


معرف:  مریم

 وقتی بمیری چه کسی برایت گریه می کند   نویسنده:  رابین شرما /  ترجمه  نفیسه معتکف/       انتشارات هو
      
روش های ساده برای غلبه بر مشکلات که باعث میشن دغدغه های زندگی بشن و نحوه ی دوری از آنها 

 چگونه با فرزندانتان صحبت کنید      نویسنده: دکتر پل کلمن   ترجمه: مریم ملکوتی    نشر قطره


معرف : آقا مسعود

تنهایی پر هیاهو     /  نویسنده: بهومیل هرابال        ترجمه :پرویز دوایی


معرف: ایتا

گل صحرا  / نویسنده: واریس دیری و کاتلین میلر /ترجمه:شهلا فیلسوفی-خورشید نجفی نشر چشمه 

(درباره زندگی واقعی دختری آفریقایی که البته در پنج سالگی ختنه شد! و بعدها در آمریکا ...)


عطر سنبل عطر کاج / نویسنده: فیروزه جزایری دوما / مترجم :محمد سلیمانی نیا /  نشر قصه (احتمالاخیلی هاتان بدانید :یک طنز زیبا درباره ی زندگی ایرانی های آمریکا)


وقتی از عشق حرف می زنیم  /  برگزیده ی داستانهای ریموند کارور /  ترجمه :پریسا سلیمان زاده و زیبا گنجی  /     انتشارات مروارید


ریموند کارو


معرف:آقا محمد

گفتگو با مرگ    /      نویسنده: آرتور کوئستلر/ ترجمه: نصرا... و خشایار دیهیمی   / نشر قلم.

تا حالا دو تا کتاب از آرتور کوئستلر خوندم و به نظرم خوب بودند. البته ترجمه ی دومی چنگی به دل نمی زد ولی خب دیگه

 


وازدگان خاک   / نویسنده: آرتور کوئستلر ترجمه : علينقي حجت الهي و پوراندخت مجلسي. انتشارات سپیده ی سحر.

 

آرتور کوئستلر  

مرشد و مارگریتا      /نویسنده: بولگاکف /     ترجمه :  عباس میلانی

آخرین کتابی هم که خوندم و بسیار مشعشع شدم مرشد و مارگریتا است


معرف: زهرا خانوم

چشمهایش    /      نویسنده: بزرگ علوی /    انتشارات ِ نگاه

 

بزرگ علوی نویسنده‏ای است که در خانواده‏ای مشروطه خواه به دنیا آمد. چشمهایش اگر چه به ظاهر یک داستان ِ روایی است، اما لا به لای صفحات ِ کتاب پر است از نکات ِ ظریف و دقیق که نشانه ی هوشیاری و آگاهی ِ نویسنده از اوضاع و احوال ِ جامعه‏ی خود میباشد. چشمهایش داستان ِ یک نقاش ِ معروف به نام ِ ماکان است. صفحات ِ اول ِ داستان، نویسنده تصویری حول ِ اوضاع ِ اجتماعی ِ سال ِ 1317 را ارائه میکند و بعد مینوسد:«در چنین اوضاعی استاد ماکان درگذشت». گره ی اصلی ِ داستان یکی از تابلوهای اوست که تصویر زنی‏ست با چشمهای مرموز و خاص و راوی سعی دارد با تحقیق و تفحص در زندگی ِ استاد، این راز را کشف کند...

 

بیوتن           /         نویسنده: رضا امیرخانی            /           نشر ِ علم


چند صفحه‏ی اولش را که ورق بزنی، موضوع آنقدر جالب هست که لااقش، فکر ِ "چه می شود" بتواند تو را لا‏به‏لای کاغذها نگه دارد...
«بیوتن» رمانی‏ست پر از رمز و راز. اعداد و جملات، حتی کلمات هم معنی ِ خاصی دارند. نوع ِ نگارش، رسم‏الخط و علامتگذاری‏ها هم بر جذابیت ِ کتاب افزوده است.

((...خلاصه به‏ت بگویم، هیچ وقت مرخصی از گلوی‏مان پایین نرفت. هر بار آمدیم تهران، یک چیزی بهانه شد که برگردیم جبهه. یک بار "با نوای کاروان " ِ آهنگران، یک بار "هم‏راه شو عزیز" ِ شجریان، یک باز "چار فصل" ِ ویوالدی، این آخری، قبل دفاع سراسری، با "گل پری جون"ِ بی کیفیت ِ تاکسی هم هوایی شدیم و برگشتیم جبهه...
زنده گی نبود که...))
معرف  : نامه های بی مقصد

شازده کوچولو    نویسنده: آنتوان دو سن اگزوپری     مترجم:احمد شاملو       انتشارات نگاه
 
عنوان اصلی:Le Petit Prince
کشور:فرانسه
زبان:فرانسوی
تاریخ نشر: ۱۹۴۳

"تو اگر دوست می خواهی خب منو اهلی کن!........"

 

 

روی ماه خداوند را ببوس        نویسنده:مصطفی مستور            نشر مرکز"بی توضیح!"

 

کیمیا خاتون           نويسنده: سعيده قدس          ناشر: نشر چشمه"پر از تعابیر زیبا و به یاد ماندنی,متن مانند آبی روان است,و داستانی پر کشش دارد,دست روی قصه ای گذاشته که همواره تاریخ از ان دوری گزیده


 معرف: حسن آقای الماسی

زن در آینه ی جلال و جمال /   نویسنده:  آیت الله جوادی آملی   / نشر: اسراء (04 شهریور، 1387)

تعداد صفحه: 400
شابک: 978-964-5984-01-2
قطع کتاب: وزیری
وزن: 850 گرم
قیمت پشت جلد: 40000 ریال

اولین کتابی که به ذهنم میرسه و انصافا هم کتاب قابل و پر مایه ایه.کتاب با این حدیث از حضرت علی شروع میشه: «عقول النساء فی جمالهن و جمال الرجال فی عقولهم.»
و از ابتدا با شرح و تفسیر این حدیث کار رو آغاز کرده و دیدگاه های جالب و بکری رو در مورد زن و حقیقت وجودیش مطرح کرده. برای من که خیلی لذت بخش و مفید بود.


معرف: نینا

راز داوینچی    /     نویسنده:دن براون   /       نشر زهره

 

 


پخمه            /   نویسنده:  عزیز نسین

(اونقدر قدیمی هست که ذکر انتشارات به درد نخوره!اما اگه گیرش آوردین خوندنشو از دست ندین)

مرد هزار چهره ی مدیری اقتباسی از این کتاب است
معرف: کابوس

بادبادک باز           /      نویسنده : خالد حسینی           /        انتشارات :نیلوفر 


داستان دو تا پسر افغانیه که از بچگی با هم دوست بودند و یکیشون باباش خدمتکاره بابای اون یکی بوده و این دو تا از بچگی با هم بزرگ شدند تا اینکه طی یه سری از اتفاقات از هم جدا می شن ....
به نظر من کتاب جذابیه ! اونقدر کشش نداره ولی بعد از خوندنش کیف می کنی که خوندیش!


معرف: میم.ب.مهاجر

 مشهور آسمان  /  خاطراتی از استاد علی صفایی حائری" عین صاد "     نویسنده: عزیز حیدری

انتشارات: لیله القدر

این کتاب درباره ی کسی که اگه ... حالا شاید از شهید مطهری هم مشهور تر بود! البته شهرتش
نه به خاطر 50 جلد کتابشه ( که هنوز هم دستنوشته ها و سخنرانی هاش داره کتاب می شه بعد 10 سالی که از رحلتش می گذره ) ! نه به خاطر اینه که جزو معدود روحانی هایی بوده که تو 16 سالگی 20000 صفحه رمان خونده بوده و شعر سپید می گفته و عاشق فیلم سینمایی بوده!نه به این خاطر که اولین کتابشو که یه کتاب حجیم در زمینه روانشانسی و تربیته <مسئولیت و سازندگی> رو تو 18 سالگی نوشت ! نه به این خاطر که به جای حجت الاسلام علی صفایی حائری روی کتاباش فقط می زد عین.صاد ! "نه به خاطر اینه که خیلی از سینماگرای معروف عاشقش (شاگردش) بودن ( داوودنژاد، عسگرپور، طالب زاده، منوچهر محمدی، ملاقلی پور، میرکریمی، و ... )!حتی نه به این خاطر که فیلم زیر نور ماه با نیم نگاهی به شخصیت ایشون ساخته شده!و نه به این خاطر که ایده ها و مباحث دینی و سیاسی و روانشانسیش تازه داره فهمیده می شه و خیلی از نظراتش سالها جولوتر از جامعه فعلی ما حرکت می کنه...
نه به این خاطر نیست...
تنها به این دلیل شاگرداش عاشقش بودن که به معنای واقعی کلمه "طبیب دوار به طبه" بود، ، مصداق واقعی تربیت عملی بود، چرک و چروک ها راحت بودن باهاش چون به قول خودش دلاک بود، اگه امروز _ بی مقدمه_ می رفتی در خونه ش یقینن تا آخر عمر دست از سرت برنمی داشت!
من عین صاد رو از گریه های گاه و بیگاه پدرم شناختم...


معرف: زن

زوربای یونانی   /نویسنده:نیکوس کازانتزاکیس /    مترجم:تیمور غفوری/ انتشارات علمی و فرهنگی .
قیمت:4800


کتاب در مورد نویسنده ی جوانی ست که برای گرفتن ارثیه پدری به کرت میرود و اشنایی او بامردم انجا......
در حین سازماندهی معدن با بیوه ی جوانی اشنا میشود و.....


مائده های زمینی   / نویسنده:  آندره ژید    /     ترجمه ی مهستی بحرینی     /   انتشارات نیلوفر

( فکر کنم همه بشناسندش ولی میگم که به نظر من عشق فرازمینی و عرفانی رو از ازل تا ابد به زیبایی برای آدم شرح می ده !)


 

پیامبری از کنار خانه ی ما رد شد/      نویسنده: عرفان نظرآهاری   /     موسسه ی انتشارات صابرین


(به شدت معنا گرا به خلقت و زندگی آدم ها نگاه می کنه اما با یک نگاه ساده و قابل درک در قالب داستان های کوتاه.نور و نان و فرشته فراموش کرد فوق العاده ن!)


((میکائیل به خدا گفت: خسته ام!خسته ام از این آدم ها که هیچ وقت سیر نمی شوند.خدایا چقدر نان لازم است تا آدمی سیر شود؟چقدر!))


+ نوشته شده در پنجشنبه 15 اسفند1387ساعت 4:43 PM توسط حسین |

Click & Listen